در هفته هفتم بارداری، جنین داخل رحم حرکت می کند که برای مادر باردار قابل درک نیست. همه اندام های بدن جنین در حال تکمیل شدن هستند و رحم مادر در حال بزرگ شدن است. اندازه جنین در این هفته حدود یک دانه زغال اخته می باشد.

هفته هفتم از بارداری فرا می رسد. تغییراتی که در بدن مادر اتفاق می افتد ملموس تر از قبل می شود و به احتمال زیاد شکم بزرگ تر از قبل می شود. از تغییرات مهم و جدیدی که برای جنین می افتد می توان به تشکیل انگشتان دست و پا اشاره کرد.

رشد جنین در هفته هفتم بارداری

هفته هفتم بارداری

در هفته هفتم بارداری، کودک در حال رشد، هنوز جنین به شمار می رود و چیزی شبیه یک دم کوچک دارد که در آینده به استخوان دنبالچه او گسترش پیدا می کند. این دم در عرض چند هفته در بارداری هفته به هفته ناپدید می شود و تنها عضوی از جنین است که در حال کوچک شدن می باشد. طول جنین در هفته هفتم بارداری، حدود ۱.۲ سانتی متر می باشد، اندازه ی حدود یک دانه زغال اخته.

 بارداری هفته به هفته

اگر مادر می توانست در هفته هفتم بارداری داخل رحم خود را ببیند، مشاهده می کرد که چین پلک چشم ها که تا حدی درون چشم را پوشانده و رنگ آن از قبل مشخص شده، تشکیل شده است و علاوه بر این تشکیل نوک بینی جنین و رگ های کوچک زیر پوست نازک او قابل دیده شدن است.

هفته هفتم بارداری

در این هفته از تقویم بارداری هر دو نیم کره مغز کودک در حال رشد کردن هستند و کبد کودک در حال تولید سلول های قرمز خونی است تا مغز استخوان او را شکل دهد و نقش خود را بر عهده بگیرد. همچنین جنین در هفته هفتم بارداری دارای آپاندیس و لوزالمعده است که در نهایت هورمون انسولین را برای کمک به هضم غذا تولید خواهند کرد. به علاوه یک حلقه در روده های در حال رشد کودک شما، به درون بند ناف کودک برجسته شده است که این بند ناف در حال حاضر دارای رگ های خونی متمایز برای حمل اکسیژن و مواد مغذی از بدن مادر به بدن کودک است.

حتما بخوانید:  علائم هفته اول بارداری را بهتر بشناسید

در این هفته جنین برای اولین بار شروع به حرکت می کند ولی مادر باردار نمی تواند حرکات او را متوجه شود. قلب او در این هفته ۱۷۷ بار در دقیقه می تپد که بیشتر از هر وقت دیگری است. دهان و فضای درون آن در حال شکل گیری هستند.

تغییرات بدن مادر در هفته هفتم بارداری

رحم مادر در هفته هفتم بارداری نسبت به پنچ هفته گذشته، دو برابر شده است و به همین دلیل غذا خوردن برای مادر ممکن است سخت و طاقت فرسا باشد و ویار و حالت های تهوع و به اصطلاح بیماری های صبحگاهی ممکن است این شرایط را نیز بدتر کند.

مادر در این هفته ممکن است بیش از هفته های گذشته تکرر ادرار داشته باشد که به دلیل افزایش حجم خون در بدن و افزایش مایعات در کلیه ها رخ می دهد. ( در هفته هفتم بارداری مادر باردار حدود ۱۰ درصد نسبت به قبل بارداری، افزایش حجم خون پیدا کرده است و در پایان بارداری این مقدار به حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد نسبت به قبل بارداری می رسد). از آن جایی که رحم در این هفته دو برابر شده منجر به فشار بر مثانه و تکرر ادرار می شود.

در حدود نیمی از زنانی که در سه ماهه اول بارداری حالت تهوع را تجربه می کنند، در حدود هفته چهاردهم بارداری این مشکل به طور کامل رفع خواهد شد و برای نیم دیگر از زنان باردار یک ماه یا بیشتر از یک ماه در مقایسه با آن ها ممکن است این حالت وجود داشته باشد. تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد که افزایش ادرار در طول بارداری طبیعی است.

بارگذاری بیشتر در کودک و والدین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

علائم هفته اول بارداری را بهتر بشناسید

یکی از مهم ترین و حساس ترین دوران زندگی هر خانمی دوران بارداری می باشد که باید در این دورا…