برای ازدواج موفق و انتخاب همسر مناسب و ایده آل ملاک هایی بسیار با اهمیت وجود دارند. اصالت خانوادگی ، حسن خلق، تناسب و هم کفو بودن از مهم ترین ملاک های انتخاب همسر می باشد.

انتخاب همسر مرحله ی بسیار حساس در زندگی هر فرد است با یک انتخاب آگاهانه و درست می توان به سعادت و خوشبختی دست یافت و با یک اشتباه نادرست و از روی احساسات، می توان زندگی خود و یک فرد دیگر را دگرگون و نابود کرد. زندگی زناشویی موفق، مستلزم دقت در انتخاب بهترین است. شناخت ویژگی ها و معیارهای انتخاب همسر زندگی آینده را برای شخص آسان و لذت بخش خواهد کرد.

معیارها و ویژگی های انتخاب همسر

ازدواج یک امر طبیعی و پدیده ی اجتماعی است. انسان با انتخاب همسر و پیوند زناشویی به نیمه ی گمشده خود می رسد و آرامش می گیرد. پیش از ازدواج آدمی دچار دلهره و نگرانی در مورد زندگی آینده اش به سر می برد که با انتخاب درست و دقیق و دستیابی به همسر دلخواه و مناسب این نگرانی ها به خرسندی و رضایت تبدیل می شوند.

انتخاب همسر

در انتخاب همسر ملاک ها و معیارهای مهم ذیل را در نظر بگیرید تا زندگی آینده ای که در پیش و رو دارید با خرسندی و رضایت سپری شود :

اصالت خانوادگی :

هر شخص تمام خلق و خوی ها، نگاه درست به زندگی و عادات صحیح زندگی را در خانواده می آموزد.خانواده ی اصیل خانواده ای است که فرزندان خود را با با معیارها و ارزش های ارزشمند تربیت و پرورش داده است.

حسن خلق:

داشتن اخلاق خوب و مهربانی، عفت و فروتنی، امانتداری، بخشندگی، و در مقابل آن نداشتن اخلاق تندخویی،کینه توزی، حسادت و بی وفایی

صداقت و وفاداری:

راستگویی و وفاداری هم جز حسن خلق به حساب می آید و این خصلت پسندیده باعث دوام زندگی و خوشبختی همسران می گردد.

برخورداری از سلامت عقلی و جسمی :

در زندگی زناشویی داشتن سلامت جسمی و عقلی بسیار با اهمیت است. در زندگی باید تصمیمات عاقلانه ای برای پیشرفت در زندگی گرفت و از تصمیم هایی که خانواده را به چالش خواهد کشاند دوری کرد؛به همین خاطر هوش برتر و داشتن زیرکی عقلی بسیار با اهمیت است.

تناسب همتایی و هم کفو بودن:

تناسب و همتایی از لحاظ فرهنگی، سنی، مالی، عقلی و … طرفین باعث این می شود که زودتر جذب هم شوند و وضعیت طرف مقابلشان را درک کنند و از کشمکش های بی خودی دور باشند و زندگی را به کام یکدیگر تلخ نکنند. حرف ها و اعمالشان به هم نزدیکتر خواهد بود که این سبب سعادت و خوشبختی در زندگی زناشویی خواهد شد.

حتما بخوانید:  مهمترین معیارهای انتخاب همسر متناسب با خانواده های ایرانی

تناسب سنی:

بلوغ فکری و جسمی در دخترها و پسرها متفاوت است .و دختر بهتر است از لحاظ سنی کوچک تر از پسر باشد. میانگین اختلاف سنی ۲ تا ۷ سال بسیار مناسب می باشد

تناسب مالی و اقتصادی:

تناسب داشتن از لحاظ اقتصادی بدین معناست که در موضوعات مالی دو طرف درک درستی از وضعیت همدیگر داشته باشند و توقعات بی جا نسبت به شریک زندگی خود نداشته باشند.

تناسب فرهنگی:

فرهنگ  و تفکر هر فرد با فرد دیگر متفاوت است اما می توان تناسبی میان فرهنگ و تفکر یکدیگر پیدا کرد و ملاک ایده آل قرار داد. طرز زندگی افراد گویای تفکر و فرهنگ آنان است.

تناسب اجتماعی:

هر کسی در اجتماع یک جایگاهی دارد و شخصی که در جایگاه بالاتر قرار دارد با کسی که از شخصیت اجتماعی ضعیف تر ی برخوردار است مسلما یکی نیست.

تناسب تحصیلی:

سطح تحصیلات و علمی نیز در تفکر انسان ها نقش موثری ایفا می کند. کسی که دارای تحصیلات عالیه است دیدش به زندگی بسیار متفاوت با کسی است که سواد چندان ندارد و اگر دو شخص با این ویژگی ازدواج کنند به طور یقین با هم اختلاف سلیقه پیدا خواهند کرد.

توصیه ای که همیشه به جوانان درباره ی انتخاب همسر می شود و به طور معمول از سوی آنان مورد بی توجهی قرار می گیرد این است که تصمیم گیری برای انتخاب همسر از روی احساسات و کنار گذاشتن عقل به طور کامل کاری بس اشتباه و خطرناک است که با گذشت چند ماه از زندگی مشترکشان این احساسات فروکش می کند و تازه متوجه عیوب یکدیگر می شوند و ممکن است این عیب ها بسیار بزرگ و جدی نباشند اما باز هم تصمیم گیری از روی احساسات لحظه ای ، باعث ضربه زدن به آنچه که هنوز از رابطه شان باقی مانده، می شود.

بارگذاری بیشتر در روانشناسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

مهمترین معیارهای انتخاب همسر متناسب با خانواده های ایرانی

ازدواج یکی از مهمترین و اساسی ترین مراحل زندگی است. آگاهی و شناخت معیارهای انتخاب همسر من…