گلودرد یک بیماری شایع است که بعلت عفونت در حلق ایجاد می شود. علل گلودرد عفونت های ویروسی نظیر سرماخوردگی و آنفولانزا، عفونت های باکتریایی مانند دیفتری و عوامل محیطی که باعث ایجاد حساسیت و آلرژی می شوند،می باشد.

بیشتر در زمانی که هوا سرد است و فرد مبتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا می شود گلودرد به سراغش می آید. گلو درد یا آنژین زمانی در فرد بروز می کند که حلق و لوزه های کامی دچار عفونت و التهاب شود. گلودرد علت های مختلفی دارد و زمانیکه فرد چیزی را می خواهد ببلعد این درد بیشتر می شود، که در اکثر موارد با تب همراه است. بی اشتهایی ، سردرد و تب ، ناخوشی کلی در تمام بدن ، تغییر در تن صدا، متورم شدن غدد نزدیک گردن از نشانه های گلودرد است.

علل گلو درد و راه درمان آن

چندین دلیل برای ابتلا به گلو درد وجود دارد. راه های درمان آن نیز فراوان است که استفاده از داروهای گیاهی تاثیر سریع تر و بهتری دارند.

گلودرد

از جمله دلایل گلو درد می توان اشاره کرد به :

عفونت ویروسی : این عفونت ها ناشی از عامل های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا می باشد.

عفونت باکتریایی : این عفونت ها نیز ناشی از عوامل باکتریایی مانند دیفتری می باشد.

عوامل محیطی : داشتن آلرژی و حساسیت به مواد و ذرات خاص باعث ایجاد التهاب گلو و بروز درد در آن می شود.

در درمان گلو درد ویروسی نیازی به داروی خاصی نیست و با استراحت و روش های درمان در منزل می توان بعد از ۷ الی ۱۰ روز به سلامتی دوباره رسید. غرغره کردن آب و نمک ، استفاده از بخورهای گیاهی مانند اکالیپتوس، مخلوط عسل با دارچین یا آب لیموترش،آویشن،مریم گلی، اسطوخودوس، مکیدن سیر، نوشیدن مایعات فراوان که خنک نباشند، نکشیدن سیگار و قلیان ، شستن مرتب دست و صورت و خشک کردن آن ها همه از روش های درمان آنژین در منزل می باشند. اما در عفونت هایی علت آن باکتری دست داشته باشد پزشک آنتی بیوتیک و پنی سیلین در صورت نداشتن حساسیت به آن، برای بیمار تجویز می کند.

حتما بخوانید:  درمان دل پیچه با چند راهکار طبیعی در منزل
بارگذاری بیشتر در بیماری ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

روش های درمان طبیعی میگرن با داروهای گیاهی در منزلتان

همان طور که می دانید میگرن یک نوع بیماری می باشد که وجود سر دردهای ناشی از آن بسیار طاقت ف…